2016

Buñuel @ Bronson, 5/2/2016

5/1 [B] The Doormen + Divide By Zero
9/1 [B] Gregor Ferretti
14/1 [B] Le Luci Della Centrale Elettrica
15/1 [F] Andrea Cola
16/1 [B] Todo Modo
23/1 [B] I Camillas
30/1 [B] Brothers In Law + Three In One Gentleman Suit
31/1 [F] Kristin McClement
5/2 [B] Buñuel
7/2 [B] Golden Void + Holy Sons + Jozef Van Wissem
10/2 [B] Singapore Sling + Fulkanelli
12/2 [F] Indianizer
13/2 [B] O.R.K. + Void Of Sleep
15/2 The Tallest Man On Earth + The Tarantula Waltz @ Estragon (Bologna)
19/2 [B] Daniel Norgren + Phill Reynolds
20/2 [B] Il Teatro Degli Orrori
27/2 [B] Perturbazione + Andrea Mirò
1/3 [F] Sin Ropas
2/3 [B] Guido Catalano + Eugenio In Via Di Gioia
4/3 [B] Io E La Tigre
5/3 [B] Squadra Omega + New Candys + JC Satan
10/3 [B] Sorge + Urali
11/3 [B] Boy & Bear
12/3 [B] Tre Allegri Ragazzi Morti
18/3 [B] Arcana 13 + Caronte + Messa
19/3 [B] Nada
22/3 [F] Conny Ochs
27/3 [B] Diaframma
31/3 [B] The Holydrug Couple + Smash
2/4 [B] Holy Wave + Kimono Lights
6/4 [B] The Winstons + Scott Yoder
8/4 [B] Flavio Giurato
9/4 [B] Iosonouncane + Kill The Vultures
12/4 [B] Micah P. Hinson + Andrea Cola
15/4 [B] Istvan + San Leo + Leonardo Rubboli
16/4 [B] Calcutta
21/4 [B] Blood Ceremony + Istvan
22/4 [B] Basia Bulat
23/4 [B] Gnod + Bad Meds
24/4 [B] Jarred, The Caveman + Aporia
28/4 [B] Phurpa + Dolpo + Khn’shs
4/5 [B] Radio Gnocchi
5/5 [B] Ufomammut + Ovo + The Mountain Moon
7/5 [H] Pop.1280
8/5 [H] The Ruminaters
12/5 [H] Blue Crime + Versailles
13/5 [H] Death Index + Modotti
14/5 [B] The Dandy Warhols
19/5 [H] Monk Parker
21/5 [H] Paws + Terry Malts
26/5 [H] Pater Nembrot + Istvan + Herba Mate
1/6 [H] Tomorrow Tulips + Nots
4/6 [H] Prysm + The Winonas

BEACHES BREW FESTIVAL (Curated with Belmont Bookings)
6/6 [M] Follakzoid + Car Seat Headrest + Cate Le Bon + Adrian Crowley
7/6 [H] Ty Segall & The Muggers + White Fence + Royal Headache + The Audacity + The Abigails
8/6 [H] Destroyer + Beak> + Girls Names + Liima + Ryley Walker
9/6 [H] Suuns + Ata Kak + Ninos Du Brasil + Dollkraut + Dj Fitz
10/6 [R] Goblin live scoring Dario Argento’s “Profondo Rosso”

14/6 [H] Nicholas Allbrook
16/6 [H] The Shivas + Elius Inferno & The Magic Octagram + Undisco Kidd
21/6 [H] Yeasayer
23/6 [H] White Hills
25/6 [H] Psychic Ills
28/6 [H] Gazebo Penguins + Kuf
30/6 [H] Damien Jurado
1/7 [H] Sunday Morning + The Doormen
5/7 [H] Chicos De Nazca + Tau
9/7 [H] His Clancyness + Krano + Holiday Inn + Stromboli + Second H. Sam
10/7 [H] Cannery Terror
12/7 [H] Destruction Unit
13/7 [H] Jambinai
14/7 [H] Murubutu
17/7 [H] I Camillas + Il lungo addio
19/7 [H] The Madcaps + Chronics
20/7 [H] Moon Duo + Go!Zilla
22/7 [H] Brothers In Law + Kimono Lights
23/7 [H] LIM + Giungla + Birthh
26/7 [H] Amycanbe
30/7 [H] Above The Tree & E-Side + Stearica + Uyuni + Denis The Night & The Panic Party
31/7 [H] Messer Chups
2/8 [H] Radio Moscow + Kaleidobolt + Istvan
3/8 [H] Useless Eaters + Qlowski
6/8 [H] Baseball Gregg + JJ Mazz + Smash + Setti
9/8 [H] Lame + Aporia
10/8 [H] L’orso + Any Other
14/8 [H] Vaghe Stelle + Machweo + Dj Fitz
16/8 [H] Mdou Moctar
19/8 [H] Hernandez & Sampedro Band
21/8 [H] King Dude + Foie Gras
23/8 [H] Sacri Monti + Conny Ochs
27/8 [H] Thee Oh Sees
29/8 [H] Algiers
30/8 [H] Kikagaku Moyo
31/8 [H] The Nude
3/9 [H] Flo Morrissey
6/9 [H] Zeus + Hate&merda

RAINY DAYS FESTIVAL
9/9 [H] The Warlocks + La Hell Gang + Dead Rabbits + Chuck Johnson
10/9 [H] The Black Lips + Bee Bee Sea + Thunder Bomber + Tunguska
11/9 [H] Feels + Blue Crime + The Devils

13/9 [H] Blaak Heat, Void Of Sleep at SteveMcQueen
24/9 [H] Festa Di Chiusura! Throw Down Bones
30/9 [H] Gozu, Holy Grove
13/10 [B] Duel, Komatsu
20/10 [B] Mos Generator, Black Bone, Pater Nembrot
22/10 [B] Bronson Opening Party con Amycanbe
25/10 [B] Uncle Acid & The Deadbeats, Scorpion Child
26/10 [B] Enslaved, Ne Obliviscaris, Oceans of Slumber
29/10 [B] The Wands, Blue Crime, Sound Sweet Sound
31/10 [B] Halloween anni 90 with Sunset Radio, Honey
2/11 [B] The Album Leaf
4/11 [B] Hierophant “Mass Grave” release show & guests
5/11 [B] Sunday Morning “Let It Burn” release party, Tunguska
8/11 [B] Sophia
16/11 [B] Ronin con Francesca Amati
19/11 [B] The Telescopes, Wymond Miles, jj mazz
23/11 [B] Kvelertak, Skeletonwitch
25/11 [B] Transmissions IX curated by Bruno Dorella
29/11 [B] Cheena
3/12 [B] Dulcamara + Tegu
7/12 [B] Giorgieness + Regata
10/12 [B] L.A. Witch, Shantih Shantih, Naughty Betsy
15/12 [B] Acid Baby Jesus, Bazooka
17/12 [B] DENTE + L’Albero
20/12 [B] Marissa Nadler + Jess Williamson